IV Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa – relacja
- Szczegóły
- Kategoria: Naukowe konferencje uczniowskie
- Opublikowano: piątek, 27 listopad 2020 14:35
- Agnieszka Smugła
21 listopada 2020 roku w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odbyła się IV Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa. Ze względu na sytuację epidemiczną wydarzenie realizowane było w formie zdalnej. Obrady w ramach czwartej edycji konferencji toczyły się pod hasłem „Cywilizacja kontra natura. Ziemia w obliczu zmian klimatycznych”. Ta aktualna tematyka zainteresowała niemal 200 uczestników.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, który omówił znaczenie uczniowskich konferencji w projekcie „Zdolni z Pomorza”. Następnie głos zabrał prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, która jest zaangażowana w organizację konferencji dla uczniów od jej pierwszej edycji. Ostatnim, jednak nie mniej ważnym punktem części rozpoczynającej konferencję był wykład inauguracyjny pt. „Wpływ życia na klimat w historii naszej planety”, który wygłosił prof. dr hab. Jacek Piskozub z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.
Po krótkiej przerwie uczestnicy dołączali do sesji jednego z czterech wybranych wcześniej paneli dziedzinowych: z biologii, chemii, nauk humanistycznych lub nauk technicznych. W każdym panelu dziedzinowym obok najzdolniejszych uczniów można było wysłuchać wystąpień naukowców: prof. Jacka Piskozuba w sesji biologicznej, dra inż. Bartłomieja Cieślika w sesji chemicznej, prof. Mirosława Miętusa w sesji nauk technicznych oraz dra hab. Krzysztofa Kornackiego w sesji nauk humanistycznych. Podczas przerwy w sesjach można było zapoznać się z ciekawie przygotowanymi przez uczniów posterami.
Podczas trzygodzinnych obrad dwudziestu uczniów prelegentów wygłosiło szesnaście referatów. Pomorscy uczniowie postanowili zmierzyć się z tegorocznym tematem, analizując czynniki mające wpływ na zmiany klimatyczne i środowisko człowieka, przedstawiali także, jak owe zmiany wpływają na różne gatunki oraz prezentowali rozwiązania, które mogą okazać się pomocne w poprawie stanu naszej planety. Po każdym wystąpieniu odbywała się sesja pytań od moderatorów i pozostałych uczestników. Dodatkowo wszyscy uczestnicy mogli zgłębiać zagadnienia związane z klimatem Ziemi zapoznając się z materiałami przygotowanymi przez partnerów konferencji i projektu „Zdolni z Pomorza”.
Tradycyjnie na połowę przyszłego roku planowane jest wydanie monografii pokonferencyjnej.
Organizatorami wydarzenia byli: Samorząd Województwa Pomorskiego, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku oraz Politechnika Gdańska.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Rzecznik Praw Dziecka oraz Pomorski Kurator Oświaty.
Partnerami konferencji byli: Hevelianum, Centrum Nauki Experyment w Gdyni i Biproraf Sp. z o.o.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Radio Gdańsk oraz Trojmiasto.pl.