Trwa V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa „Zdolni z Pomorza”

Wystąpienie Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka

W sobotę, 20 listopada, punktualnie o godzinie 10:00 rozpoczęła się V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa „Zdolni z Pomorza” pod hasłem „Niewidzialny świat wirusów i bakterii”. Z uwagi na sytuację epidemiczną po raz kolejny odbywa się ona w formie zdalnej.

Uczestników przywitała para prowadzących: Aurelia Leszczyńska i Marcel Lewańczyk. Następnie uroczystego otwarcia obrad dokonał Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, który krótko opowiedział o projekcie „Zdolni z Pomorza” i przypomniał historię Pomorskich Uczniowskich Konferencji Naukowych. Do młodzieży przemówił także Rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztof Wilde, który zachęcał uczniów do podjęcia w przyszłości studiów na tej uczelni, która – według informacji opublikowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki – była w tym roku najchętniej wybieraną szkołą wyższą w Polsce przez kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie.

Następnie odbył się wykład inauguracyjny pt. „Jak bakterie i wirusy współdziałają, a jak walczą ze sobą podczas infekcji?”, który wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn. O godzinie 10:50 każdy uczestnik konferencji miał możliwość dołączyć do sesji jednego z czterech wybranych wcześniej paneli dziedzinowych: z biologii, chemii, nauk ścisłych lub humanistycznych. Każdy z nich podzielony został na dwie sesje. W przerwach pomiędzy sesjami można było skorzystać z prezentacji posterów.

Para prowadzącychPara prowadzącychRektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof WildeJak wirusy i bakterie współdziałają, a jak walczą ze sobą podczas infekcji?Mikrobiom (komórek bakteryjnych mamy więcej niż własnych)Skład flory żołądkowo-jelitowej„Dobre” i „złe” bakterieBakterie chorobotwórczeWirusyMikroświatFrederick TwortBadania TwortaBakteriofagoterapiaTerapia bakteriofagowaTerapia fagowa w PolsceZastosowania terapii fagowejTerapia bakteriofagowa obecnieBadania fagów w środowiskuZakończenie wykładu inauguracyjnegoDżuma – czarna śmierćHiszpanka, czyli pandemia grypy„Burza przed ciszą”Cisza? Kino w COVIDZIEJak się chronić przed zarażeniem?Porównajmy ryzyko dla COVID-19...Dlaczego ludzie odmawiają szczepień?Historia pisana kodem genetycznymMutacjePytanie z saliNiewidzialne narzędzia zagładyChoroby zakaźneWpływ epidemii koronawirusa na stan emocjonalny młodzieżyWyniki badania ankietowegoCzy można przygotować się na atak grzybów?Sposoby radzenia sobie z drożdżycąPanel chemiczny