VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa

Słońce Księżyc

Podczas VI Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej pod hasłem „Słońce, Księżyc – spójrzmy w niebo okiem naukowca lub artysty” przyjrzymy się niebu, spojrzymy na Słońce i Księżyc, odkryjemy tajemnice tych dwóch ciał niebieskich za pomocą nauki oraz przedstawimy je w szeroko pojętej twórczości artystycznej. Czym są burze słoneczne, jak wyglądały narodziny Słońca, co daje nam energia słoneczna, jakie były misje kosmiczne na Księżyc – to tylko kilka zagadnień dotyczących tematu konferencji, nad którymi będą mogli zastanowić się w swoich wystąpieniach uczniowie z Pomorza. Jeśli interesują Was zagadnienia związane z tegorocznym tematem i chcielibyście zabrać głos podczas konferencji, zapraszamy do czynnego udziału w kolejnej edycji Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej, która odbędzie się 26 listopada 2022 r. na Politechnice Gdańskiej.

Na konferencję możecie przygotować referat lub poster. Mogą być one poświęcone m.in. następującym zagadnieniom:
- narodziny Słońca,
- burze słoneczne,
- energia z atomów Słońca,
- plamy słoneczne (w tym siły magnetyczne w plamach słonecznych),
- Słońce i Księżyc we wierzeniach, w mitologiach starożytnych (np. w Egipcie, Grecji, kulturach prekolumbijskich – Inkowie, Aztekowie, w epoce brązu w Europie – Stonehenge w Anglii, itd.)
- globalne ocieplenie,
- fotowoltaika,
- powstanie Księżyca,
- wpływ Słońca i Księżyca na życie na Ziemi (np. fotosynteza roślin, wpływ faz Księżyca na psychobiologię człowieka, tworzenie się witaminy D w organizmach i jej rola w utrzymaniu zdrowia, zagrożenia promieniowania i dziury ozonowej, itd.),
- zaćmienie Słońca i Księżyca,
- fazy Księżyca,
- loty na Księżyc (misja Apollo, planowana misja Artemis, statki bezzałogowe i łaziki księżycowe, badania geomorfologiczne Księżyca, sławni kosmonauci),
- woda na Księżycu,
- technika i technologie przyszłości – energia słoneczna i jej wykorzystanie, surowce naturalne na księżycu i perspektywy ich pozyskiwania, stacje i miasta księżycowe, itp.
- motyw Słońca i Księżyca w kulturze: literaturze, sztukach plastycznych, muzycznych, w filmie,
- współczesne badania nieba i astronomia historyczna (np. Mikołaj Kopernik, Heweliusz).

Podczas konferencji będzie można zaprezentować zaproponowany przez siebie temat w ramach paneli dziedzinowych z biologii, chemii, fizyki, matematyki, informatyki i nauk humanistycznych/kompetencji społecznych.

Konferencja adresowana jest do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z województwa pomorskiego.

Jeśli macie pomysł na temat referatu, który chcecie wygłosić podczas konferencji, to omówcie go z nauczycielem wybranego przez Was przedmiotu i zapytajcie, czy zechce zostać Waszym opiekunem. Najlepsze i najciekawsze referaty ukażą się w publikacji pokonferencyjnej, dlatego szczególnie zachęcamy do przesyłania tekstów wystąpień w formie artykułów.

Możecie również przygotować poster naukowy, który zostanie zaprezentowany w dniu konferencji i opublikowany w monografii pokonferencyjnej. Referaty i postery mogą mieć maksymalnie 3 autorów.

17 września br. o godz. 10.00 planujemy wraz z Politechniką Gdańską warsztaty online, podczas których będziemy mówić o tym, jak przygotować się do publicznego wystąpienia, jak zrobić dobrą prezentację multimedialną oraz jak napisać artykuł naukowy i na co zwrócić uwagę przy przygotowywaniu posteru.

W trakcie przygotowań do wystąpień i tworzenia posterów będziecie mogli wypożyczyć ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku książki z zakresu tematyki konferencji, w tym nowości wydawnicze zakupione w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”.

Chęć czynnego uczestnictwa w wydarzeniu możecie zgłosić poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego.

Do zgłoszenia potrzebny Wam będzie temat referatu, jego abstrakt i podanie nauczyciela opiekuna. W przypadku posteru (plakatu naukowego) poprosimy Was tylko o podanie tematu i abstraktu. Abstrakty są krótkimi streszczeniami tego, o czym będą Wasze referaty lub postery. Powinny zawierać od 5 do 10 zdań.

TERMINARZ:
30 kwietnia 31 maja – zgłoszenia propozycji abstraktów i posterów,
do 30 czerwca – informacja o zakwalifikowaniu zgłoszonego referatu lub posteru,
17 października – przesłanie referatu w formie artykułu (co najmniej 3 strony tekstu) lub projektu posteru w formacie JPG, PNG albo PDF.
7 listopada – przesłanie prezentacji multimedialnej 15-minutowych wystąpień w programie PowerPoint lub wydrukowanego posteru w formacie B1 w orientacji pionowej.

Informacji szczegółowych udziela:
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsk
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 58 344-01-68 w. 106
tel. 511 776 471
Organizatorami wydarzenia są: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, Politechnika Gdańska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Fot. Unsplash