Psychoneuroendokrynologia – współczesne wyzwanie dla psychologa i pedagoga w pracy z uczniem zdolnym. Spotkanie sieci współpracy i samokształcenia psychologów i pedagogów

Uczestnicy spotkania sieci psychologów i pedagogów13 czerwca 2019 r. odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie sieci współpracy i samokształcenia psychologów i pedagogów. Przed rozpoczęciem seminarium z ekspertem uczestnicy spotkania ćwiczyli metodę kreatywnego zadawania pytań. Podzielili się na trzy grupy i każda z nich w określonym czasie wymyślała jak największą liczbę pytań do zadania: kapeluszowi na głowie, niedźwiedziowi w zoo oraz deszczowi padającemu nocą. Po takim treningu twórczego myślenia byli gotowi na seminarium.

Zatytułowane ono było: "Psychoneuroendokrynologia – współczesne wyzwanie dla psychologa i pedagoga w pracy z uczniem zdolnym cz. 1 i cz. 2". Prowadził je pan Ziemowit Ciepielewski. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy, między innymi tego, że mózg lubi zagadki, a przewidywalność jest dla niego niebezpieczna. Albo że tkanka tłuszczowa produkuje około 30 hormonów, czy też że od zawsze jesteśmy uwarunkowani na smak słodki. Istotne z perspektywy psychologa i pedagoga były informacje o wpływie hormonów na zachowanie czy samopoczucie. Uczestnicy seminarium słuchali też o spustoszeniu jakie czyni w naszym organizmie stres, o kolosalnym znaczeniu bakterii w naszych jelitach, a także o znaczeniu odżywiania i rozsądnej dawki ruchu. Po spotkaniu uczestnicy drogą elektroniczną otrzymali przygotowane przez pana Ziemowita artykuły naukowe związane z tematyką działania hormonów oraz materiały dydaktyczne związane z pracą sieci.

Wykład podczas spotkania sieci psychologów i pedagogówLista obecności