Wizyta studyjna w Krajowym Funduszu na rzecz Dzieci w Warszawie

Spotkanie z p. Marią Mach i tutorami z  Funduszu

W dniach 9-11 września 2022 roku opiekunowie pedagogiczno-metodyczni z Lokalnych Centrów Nauczania Kreatywnego mieli okazję uczestniczyć w wizycie studyjnej w Warszawie. Najważniejszym punktem programu było spotkanie w Krajowym Funduszu na rzecz Dzieci, który „jest rodzajem pomostu pomiędzy zdolnymi młodymi ludźmi a środowiskiem naukowców i artystów”, jak czytamy na stronie internetowej organizacji.

W spotkaniu uczestniczyła pani Maria Mach, dyrektorka Funduszu, stypendyści – Martyna, Kacper, Aleksander, Łukasz i Dawid oraz tutorzy – Ala, Mikołaj, Szymon i Kinga. Spotkaniu towarzyszyła też pani Paulina Książek, Koordynatorka Projektów Naukowych, odpowiedzialna za stypendia celowe.

Po obejrzeniu biura i biblioteki Funduszu Pani Maria Mach oprowadziła uczestników wizyty po kampusie Uniwersytetu Warszawskiego, wskazując miejsca, w których uczestnicy programu spotykają się z pracownikami naukowymi i wspólnie prowadzą m.in. prace badawcze. Już w siedzibie Wydziału Fizyki UW Pani Maria przybliżyła działalność Funduszu. Opowiadała o inicjatywach i ludziach, którzy tworzą wspaniałą społeczność i pomagają młodym ludziom rozwijać pasje i zainteresowania. Jej ogromne doświadczenie z wieloletniej pracy w Funduszu dawało się zauważyć w każdym słowie.

Stypendyści mówili o swoich stażach, związanych z nimi nowymi doświadczeniami i badaniami, w których uczestniczą i dzięki którym mają okazję zdobywać wiedzę i uczestniczyć w prawdziwej pracy naukowej. Dzięki udziałowi w realizowanym przez Fundusz Programie ZDOLNI mieli okazję wziąć udział w różnorodnych zajęciach, które nie zawsze były dla nich tymi „z pierwszego wyboru”, a ostatecznie okazywały się fascynujące. Zwracali uwagę na wsparcie i atmosferę, jaka towarzyszyła im od pierwszego spotkania z pracownikami Funduszu. Podkreślali ważność tego, że są częścią Funduszowej wspólnoty.

W drugiej części spotkania opiekunowie rozmawiali z tutorami, którzy jeszcze niedawno sami byli uczestnikami Programu ZDOLNI, a teraz, w ramach wolontariatu, zajmują się młodszymi koleżankami i kolegami, wspierając ich pasje i zainteresowania. Tutorzy opowiadali o tym, jak Fundusz wpłynął na ich życiowe wybory i jak teraz mogą realizować swoje plany.

Uczestnicy wizyty z zachwytem słuchali młodych ludzi, których wypowiedzi uzupełniała pani Maria Mach, udzielając też niezbędnych wyjaśnień oraz wspominając różne ciekawe wydarzenia związane z obecnymi na spotkaniu stypendystami i tutorami. Wymiana zdań między nią a obecnymi i byłymi podopiecznymi świadczyła o niesamowitej więzi i osobistych relacjach.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową Funduszu, która dla wszystkich zajmujących się młodymi ludźmi będzie morzem inspiracji.

Poza wizytą w Funduszu opiekunowie odwiedzili też planetarium w Centrum Nauki Kopernik, gdzie wzięli udział w pokazie i obejrzeli film pt. „Jesteśmy kosmitami”.

Ogrody Biblioteki Uniwersytetu WarszawskiegoOgrody Biblioteki Uniwersytetu WarszawskiegoPrzed wejściem do siedziby FunduszuWcześniejsza siedziba FunduszuSpotkanie ze stypendystami FunduszuŚrodek lokomocjiPlanetarium w Centrum Nauki Kopernik