Jak to jest z tym ciepłem? Po spotkaniu na Akademii Morskiej w Gdyni

Uczniowie biorący udział w spotkaniu akademickim - zdjęcie grupowe na schodachCzym różni się ciepło od temperatury? Czym jest bilans cieplny? Zjawiska termiczne w przyrodzie i technice były tematem spotkania akademickiego z fizyki na Akademii Morskiej. Pokazy, ćwiczenia laboratoryjne i… nauka musztry. Te trzy elementy stają się wizytówką uczelni z siedzibą w Gdyni. 

Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że wiedza teoretyczna szybciej trafia do głowy, gdy jest atrakcyjnie podana. Nawet wykład więc pt. „Ocieplić” ciepło - zjawiska termiczne w przyrodzie urozmaicono pokazami. 

Część praktyczna zaś poświęcona była pojęciu ciepła i ciepła właściwego. Uczniowie podczas zajęć przeprowadzali eksperymenty, podczas których mierzyli przepływ energii cieplnej, po czym dokonywali rachunkowego bilansu z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego. Ćwiczenia te były na tyle interesujące, że uczniowie chętnie się angażowali w przeprowadzanie doświadczeń i zadawali wiele pytań.

A pomiędzy zajęciami uczniowie uczyli się musztry i wiązali liny. Aż tyle nowych umiejętności i kompetencji podczas jednej soboty! Czego chcieć więcej!

Sprzęt laboratoryjny na katedrze, w te uczniowie słuchający wykładuZdjęcie grupowe uczniów w sali wykładowe

Fotografowanie sprzętu laboratoryjnego