Spotkanie akademickie na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

Uczniowie ubrani w niebieskie fartuchy podczas spotkania akademickiegoW dniu 5 listopada 2016 r. odbyło się pierwsze spotkanie akademickie dla uczniów szczególnie uzdolnionych w obszarach  biologii i chemii zorganizowane przez Gdański Uniwersytet Medyczny. Jednocześnie była to pierwsza forma wsparcia najzdolniejszych młodych Pomorzan przeprowadzona przez tę uczelnię w ramach systemu Zdolni z Pomorza.

„Dzięki wykładom można było zdobyć wiele informacji i były one bardzo interesujące.  Zdecydowanie najciekawszą częścią wyjazdu była część praktyczna  z wymienianiem pożywki oraz zwiedzanie sali biologicznej z prezentacją bakterii i oglądaniem pleśni pod mikroskopem. Osobiście jestem bardzo zadowolona z tego przedsięwzięcia i możliwości udziału w nim oraz przebiegu. Jeżeli w planach są kolejne wyjazdy będę nimi wielce zainteresowana i jeżeli będzie taka możliwość bardzo chętnie wezmę w nich udział.” Marzena

Wszystkich uczestników spotkania przywitał rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała, który wygłosił również wykład inauguracyjny pt. „Miażdżyca - czy możemy jej całkowicie zapobiec?", będący jednocześnie zapowiedzią jednego z kolejnych spotkań akademickich. Następnie rozpoczęto realizację głównego tematu spotkania "Komórki macierzyste - współczesne zastosowanie i nowe wyzwania", po którym nastąpiły ciekawe laboratoria i warsztaty dla uczniów.

Uczestnicy projektu Zdolni z Pomorza mieli możliwość, podobnie jak dorośli studenci GUMed, skorzystania z profesjonalnych laboratoriów uczelni. Ważnym aspektem spotkania był aspekt praktyczny - możliwość samodzielnego prowadzenia obserwacji i doświadczeń przez uczniów.

„Wyjazd ten był bardzo ciekawy. Mili ludzie, interesujące wykłady oraz intrygujące ćwiczenia w laboratorium. Ten ostatni punkt programu wycieczki najbardziej mi się podobał, ponieważ mogliśmy sami spróbować naszych sił. Każdy posiadał prawo do wykonania jakiegoś zadania i nikt nie był dyskryminowany. Przyjazną atmosferę można było wyczuć w każdej chwili, a gdy ktoś potrzebował pomocy, to zawsze ją otrzymał. Wyprawa ta była jak najbardziej udana i liczę na kolejne takie spotkania”. Krystian

„Dnia 5 listopada 2016 roku pojechałam na spotkanie akademickie w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Bardzo spodobały mi się wykłady i zajęcia w laboratorium. Dzięki temu wyjazdowi dużo się nauczyłam o najczęstszych przyczynach zgonu. Dowiedziałam się jak ważne są komórki macierzyste oraz jaką rolę pełni szpik kostny”. Ola

Kilka słów na temat Komórek macierzystych, czyli tego o czym można było się dowiedzieć na zajęciach:

Komórki macierzyste w ostatnich latach budzą duże zainteresowanie naukowców, jak również klinicystów różnych specjalności. Komórki te mogą być pozyskiwane od pacjentów lub zdrowych dawców, hodowane in vitro, jak również modyfikowane a następnie podawane w celu leczenia szeregu schorzeń, np. chorób nowotworowych krwi, chorób sercowo-naczyniowych, neurologicznych, ubytków skórnych i wielu innych.

Wciąż jednak istnieje wiele ograniczeń, jak również wyzwań związanych z terapiami komórkami macierzystymi. Dlatego też aktualnie prowadzonych jest szereg badań nad właściwościami biologicznymi tych komórek, jak również ich efektywnością terapeutyczną i bezpieczeństwem stosowania.

Kto może zostać dawcą komórek macierzystych?
Na spotkaniu uczniowie zapoznali się z najnowocześniejszym wyposażeniem pomieszczeń laboratoryjnych, takich jak:

  • Bank do mrożenia komórek, tkanek,
  • komór laminarnych – umożliwiających sterylną pracę,
  • inkubatorów namnażania komórek,
  • pożywek służących do hodowli komórkowych.

Poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia:

Wykład podczas spotkania akademickiegoWykład podczas spotkania akademickiego

Wykład podczas spotkania akademickiegoGrupa uczniów na auli

Grupa uczniów na auliUczniowie ubrani w niebieskie fartuchy podczas spotkania akademickiego