Wzór Einsteina w praktyce

Uczniowie w różnych salach wykładowych Czy żagiel może napędzać statki w przestrzeni kosmicznej? Co ma wspólnego działo na platformie kolejowej z najbardziej znanym wzorem Einsteina? Czy naprawdę tak „trudno” jest wykazać równoważność masy i energii? Spotkanie akademickie, które odbyło się 25 lutego na Politechnice Gdańskiej, toczyło się wokół najsłynniejszego wzoru wszech czasów E=mc2. 

Dr inż. Leszek Wicikowski z Katedry Fizyki Ciała Stałego Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG starał się wspólnie z uczniami znaleźć odpowiedzi na różne pytania. Prowadzący wyjaśnił także uczestnikom spotkania, jak należy rozumieć równoważność masy i energii oraz to, jakie są jej konsekwencje. Zaproponował również współczesne podejście do wyprowadzenia wzoru E=mc2 wykorzystujące twierdzenie Noether, czasoprzestrzeń i uogólniony pęd relatywistyczny.

W spotkaniu, mimo że przeznaczone było dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, wzięło udział również wielu gimnazjalistów szczególnie zainteresowanych prezentowaną tematyką. Wszyscy uczniowie mogli poczuć się jak studenci i samodzielnie wykonać doświadczenia w prawdziwym studenckim laboratorium fizycznym!

Prace w laboratorium Prace w laboratorium

Uczniowie podczas przerwy przy bufecie