Pasożyty – obcy wewnątrz nas?

Pod mikroskopem

20 marca 2021 r. na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego w ramach projektu „Zdolni z Pomorza – Uniwersytet Gdański” odbyło się spotkanie akademickie dla uczniów szkół podstawowych pt. „Pasożyty – obcy wewnątrz nas?”.

Zajęcia zostały przeprowadzone w formule online na platformie Microsoft Teams przez pracowników Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii. Obejmowały one wykład oraz ćwiczenia.

Spotkanie rozpoczęło się testem wiedzy w aplikacji Forms. Następnie podczas wykładu uczniowie poznali różne grupy pasożytów człowieka i zwierząt domowych. Dowiedzieli się, w jaki sposób dochodzi do zarażenia i co decyduje, że pasożyty stają się chorobotwórcze. Ponadto zdobyli wiedzę na temat profilaktyki chorób pasożytniczych.

Podczas ćwiczeń uczniowie oglądali preparaty mokre oraz mikroskopowe pasożytów z różnych grup systematycznych, jak przywry, tasiemce, nicienie, kolcogłowy, pijawki oraz stawonogi (skorupiaki pasożytnicze, kleszcze, świerzbowce, pchły, wszy, pluskwy). W ten sposób zapoznali się z typowymi oraz rzadkimi pasożytami człowieka i towarzyszących jemu zwierząt, a także ze sposobami zapobiegania zarażeniom.

Na ćwiczeniach uczniowie aktywnie z pomocą prowadzącego rozpoznawali cechy charakterystyczne bezkręgowców pasożytniczych w celu oznaczenia ich za pomocą klucza. Dowiedzieli się, czym są klucze do oznaczania gatunków i jak prawidłowo z nich korzystać.

Ostatnim etapem ćwiczeń była demonstracja praktycznego wykrywania pasożytów. W tym celu prowadzący wykonali sekcję parazytologiczną ryby, podczas której znaleźli pasożytnicze nicienie Anisakis simplex na układzie pokarmowym zwierzęcia. Nicień ten stanowi zagrożenie również dla człowieka, zwłaszcza dla osób spożywających surowe/półsurowe ryby morskie, np. śledzie.

Spotkanie zakończono testem końcowym. Analiza porównawcza testu wstępnego i końcowego wykazała, że uczestnicy zajęć zdobyli wiedzę i umiejętności związane z ich tematyką.

Diplozon paradoxum - preparat mikroskopowyPreparatPreparatPreparatPod mikroskopemRybaPod mikroskopemPraca z preparatem