Tworzenie aplikacji mobilnych w Android Studio, przy użyciu fragmentów kodu wielokrotnego użytku

Prowadzący4 grudnia 2021 r. na Uniwersytecie Morskim w Gdyni w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odbyło się spotkanie akademickie z informatyki pt. „Tworzenie aplikacji mobilnych w Android Studio, przy użyciu fragmentów kodu wielokrotnego użytku”. Zostało ono przeprowadzone w formie zdalnej na platformie Microsoft Teams.

Na wstępie omówiono sprawy formalne i przeprowadzono test weryfikujący wiedzę uczniów związaną z tematyką zajęć. Następnie odbył się dwugodzinny wykład oraz cztery godziny lekcyjne zajęć praktycznych.

Wykład poprowadził mgr Paweł Szyman, pracownik Katedry Systemów Informacyjnych i opiekun koła naukowego E-biznesu działającego w strukturach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Uczniowie dowiedzieli się z prezentacji, czym jest system Android oraz gdzie w życiu codziennym mogą spotkać urządzenia, które są na nim oparte. Ponadto zapoznali się ze środowiskiem Android Studio, które jest najbardziej popularnym programem do tworzenia aplikacji mobilnych na Androida. W trakcie wykładu omówiono także instalację środowiska oraz proces emulacji gotowej aplikacji na komputerze i telefonie. Uczniowie mieli też możliwość zainstalowania edukacyjnej aplikacji Faster Catch. Została ona stworzona przez Krzysztofa Sadowskiego, który poprowadził część praktyczną zajęć.

Podczas zajęć praktycznych młodzież tworzyła aplikację mobilną, która przedstawiała prostą grę. Uczniowie zostali zapoznani z technikami, jakie stosuje się podczas tworzenia aplikacji i poinformowani, gdzie mogą szukać pomocy w przypadku, gdy pojawiają się problemy z aplikacją. Dowiedzieli się, jak poprawnie pisać kod aplikacji i wykorzystywać fragmenty kodu, aby zaoszczędzić jak najwięcej czasu przy tworzeniu aplikacji.

Spotkanie zakończono testem, który wykazał nabycie przez uczniów kompetencji związanych z tematem tego wydarzenia.

Tworzenie aplikacji mobilnych w Android Studio, przy użyciu fragmentów kodu wielokrotnego użytkuPlan prezentacjiGdzie spotkasz system android?Tworzenie emulatoraEmulowanie aplikacji w ASSzczegółySzczegóły