Pasożyty – obcy wewnątrz nas?

Wykład4 grudnia 2021 r. na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku odbyło się spotkanie akademickie pt. „Pasożyty – obcy wewnątrz nas?” przeprowadzone przez pracowników Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii. Zajęcia obejmowały wykład oraz warsztaty.

Podczas wykładu uczniowie poznali różne grupy pasożytów człowieka i zwierząt domowych. Dowiedzieli się, w jaki sposób dochodzi do zarażenia i co decyduje, że pasożyty stają się chorobotwórcze – wywołują parazytozy. Ponadto uczestnicy zdobyli wiedzę na temat profilaktyki chorób pasożytniczych.

Warsztaty odbyły się w trzech częściach. Podczas pierwszej uczniowie samodzielnie oglądali preparaty mokre oraz mikroskopowe pasożytów z różnych grup systematycznych, jak przywry, tasiemce, nicienie, kolcogłowy, pijawki oraz stawonogi (skorupiaki pasożytnicze, kleszcze, świerzbowce, pchły, wszy, pluskwy). W ten sposób zapoznali się z typowymi oraz rzadkimi pasożytami człowieka i towarzyszących jemu zwierząt a także ze sposobami zapobiegania zarażeniom.

W drugiej części uczestnicy najpierw pod kontrolą prowadzącego, a później samodzielnie, oznaczali pasożytnicze stawonogi przy pomocy klucza, ucząc się zwracać uwagę na cechy pozwalające na odróżnianie poszczególnych grup i gatunków pasożytów.

W trzeciej części uczniowie w praktyce wykrywali pasożyty. W tym celu wykonali sekcję parazytologiczną ryby (śledzie, makrele), podczas której samodzielnie zebrali pasożytnicze nicienie Anisakis simplex. Pasożyt ten stanowi zagrożenie dla człowieka, zwłaszcza dla osób spożywających surowe/półsurowe ryby morskie, np. śledzie. Uczniowie wykonali też preparaty z nicienia i obserwowali cechy jego budowy pod mikroskopem.

WarsztatyWarsztatyWarsztatyWarsztaty