Artyści a genetyka

Wykład22 stycznia 2022 roku Gdański Uniwersytet Medyczny przeprowadził kolejne spotkanie ze szczególnie uzdolnionymi uczniami z województwa pomorskiego w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”. Tematem przewodnim tego wydarzenia były choroby rzadkie.

Genetyk kliniczny GUMed, prof. dr hab. n. med. Jolanta Wierzba zaprezentowała wykład pt. „Artyści a genetyka”, w ramach którego przedstawiła, jak na losy konkretnych sławnych ludzi wpłynął fakt zmagania się przez nich z chorobami uwarunkowanymi genetycznie.

Choroby rzadkie są wyzwaniem dla społeczeństwa, współczesnej medycyny oraz systemów zabezpieczenia społecznego. Wraz z rozwojem techniki i nauk biologicznych zwiększa się wiedza o człowieku i molekularnych mechanizmach jego działania, stąd też każdego roku grupa chorób rzadkich powiększa się o kolejne, nowo rozpoznane choroby.

Podczas ćwiczeń uczniowie mieli możliwość spotkania z pacjentami z chorobami rzadkimi i wysłuchania ich relacji. Młodzież brała też udział w degustacji produktów dietetycznych, które nie zawierają fenyloalaniny i dzięki temu mogą je spożywać pacjenci z fenyloketonurią. Uczestnicy zajęć mieli też okazję porozmawiać z jednym z uczestników programu telewizyjnego pt. „Down the Road”.

Zarówno wykład, jak i ćwiczenia, odbyły się budynku Atheneum Gedanense Novum w Gdańsku.

W mniejszym gronieTalent a zbuntowane genyW holuPrezentacjaRozmowaWykładPrezentacjaWykładWykładWykładPrezentacjaW kuluarachWykładWykładPrezentacjaWykładW kuluarachW mniejszym gronieW mniejszym gronie