Twierdzenie Pitagorasa jakiego nie znacie

Wykład

23 kwietnia 2022 roku w ramach projektu „Zdolni z Pomorza – Politechnika Gdańska” pracownicy Centrum Matematyki PG zorganizowali spotkanie akademickie pt. „Twierdzenie Pitagorasa jakiego nie znacie”. Zajęcia skierowane były do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych.

Na wykładzie uczniowie poznawali różne wersje twierdzenia Pitagorasa, o których nie mówi się w szkole. Zapoznali się z kilkoma dowodami tego twierdzenia, w tym także z dowodem Jamesa Garfielda (byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych) i Leonarda da Vinci. Poznali wiele ciekawostek, między innymi taką, co wspólnego miały wylewy Nilu w dawnym Egipcie z twierdzeniem Pitagorasa.

Podczas zajęć w laboratorium komputerowym uczestnicy konstruowali różne wersje twierdzenia Pitagorasa – księżyce Hipokratesa i ślimaki Teodorosa.

Podczas ćwiczeń uczniowie rozwiązywali zadania, korzystając z wiadomości zdobytych na wykładzie i laboratoriach oraz wspólnie stworzyli fraktal – drzewo Pitagorejskie.

Przykładowe opinie uczniów:

Myślę, że zajęcia były prowadzone bardzo interesująco. Dowiedziałem się wielu nowych, ciekawych rzeczy, a także miałem okazję wypróbować program GeoGebra, z którego z pewnością skorzystam w celu efektywniejszej nauki.

Zajęcia były bardzo fajne, prowadzący bardzo mili i bardzo dobrze prowadzili zajęcia. Dużo nowych wiadomości.

Bardzo dużo się dowiedziałem. Zajęcia były świetne!

Spotkanie było bardzo udane i bardzo się podobało. Co ciekawe, na zajęcia zapisało się przypadkowo dwóch tegorocznych maturzystów. Z rozmowy z nimi wynikało, że – ku swojemu zdziwieniu – dowiedzieli się wielu nowych i ciekawych rzeczy oraz zdobyli umiejętności, które na pewno wykorzystają w dalszej nauce.

Zajęcia w laboratorium komputerowymZajęcia w laboratorium komputerowymZajęcia w laboratorium komputerowymZajęcia w laboratorium komputerowymZajęcia w laboratorium komputerowymZajęcia w laboratorium komputerowymZajęcia w laboratorium komputerowymĆwiczeniaĆwiczeniaĆwiczeniaĆwiczeniaĆwiczeniaĆwiczenia