Spotkanie autorskie z poetką Ewą Lipską już 2 kwietnia

Poetka Ewa Lipska2 kwietnia br. będziecie mieli wyjątkową okazję do rozmowy z wybitną współczesną polską poetką, a także pisarką i felietonistką Ewą Lipską, która ostatnio przygotowała nie lada gratkę dla miłośników życia i twórczości Stanisława Lema. Najnowsza książka Ewy Lipskiej „Boli tylko, gdy się śmieję… Listy i rozmowy” będzie pretekstem do dyskusji na temat nieznanego oblicza twórczości obojga literatów, ich relacji oraz skomplikowanych czasów, w których żyli.

Publikacja zawiera rozmowy Lipskiej i Lema oraz listy, które poetka wymieniała z synem Stanisława Lema – Tomaszem, fizykiem i tłumaczem. Prezentowana korespondencja odsłania kulisy wyjątkowej przyjaźni dwóch wybitnych osobowości: poetki i pisarza, obdarzonych talentem, wrażliwością, poczuciem humoru i rozbrajającą autoironią.

Jeśli więc zadajecie sobie pytania:

•              jakie wiersze pisał Stanisław Lem i czyją poezję najbardziej cenił?
•              czy zakończenie ostatniej powieści Lema to dzieło przypadku?
•              dlaczego Ewa Lipska chciała zatrudnić referenta?
•              jaką funkcję w domu Państwa Lemów pełnił Proton?
•              z kim Ewa Lipska oglądała mecze piłki nożnej?
•              czy zdaniem obojga twórców „Imię róży” to arcydzieło?

to spotkanie 2 kwietnia jest właśnie dla Was.

Na kartach korespondencji Ewy Lipskiej i Stanisława Lema pojawiają się znani twórcy, wspólni znajomi autorów m.in.: Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz, Jan Józef Szczepański, Władysław Bartoszewski. O każdej z tych nietuzinkowych postaci możecie porozmawiać z poetką.

Zapraszamy – zgłaszajcie swój udział w spotkaniu, które odbędzie się 2 kwietnia o godz. 10:00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku, al. Gen. J. Hallera 14, sala 318.

Rejestracja:
Wydział Wspomagania Edukacji i Promocji PBW w Gdańsku
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 58 341 70 87 wew. 115

Zasady zapisów:

•              pierwszeństwo udziału w wydarzeniu mają uczestnicy projektu „Zdolni z Pomorza” objęci wsparciem Lokalnych Centrów Nauczania Kreatywnego (w zgłoszeniu prosimy o podanie danych odpowiedniego LCNK);
•              organizator nie prowadzi zapisów całych klas, a jedynie przyjmuje zgłoszenia grup zainteresowanych tematem (np. uczestników konkursów polonistycznych, członków kół przedmiotowych);
             warunkiem uczestnictwa w spotkaniu jest dostarczenie do 27 marca 2019 r. kompletu dokumentów projektowych do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku, al. Gen. J. Hallera 14, osobiście lub za pośrednictwem poczty;
•              dokumenty wypełniają pełnoletni uczniowie lub rodzice w imieniu uczniów, którzy nie ukończyli 18 lat;
•              w przypadku dużej liczby chętnych organizator zastrzega wprowadzenie dodatkowych kryteriów udziału (np. informacji od nauczyciela/opiekuna).

 
Fot. Danuta Węgiel