Jak omijać pułapki Internetu

Dr Łukasz Lamża14 czerwca w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku odbyło się kolejne spotkanie autorskie w ramach programu „Zdolni z Pomorza”. Tym razem uczniowie z pomorskich szkół mieli okazję poznać bliżej dr. Łukasza Lamżę, dziennikarza naukowego, filozofa przyrody, tłumacza, pracownika naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz redakcji Tygodnika Powszechnego, popularyzatora nauki prowadzącego na kanale YouTube program Czytamy naturę, autora książek popularnonaukowych.

Podczas spotkania głównym celem naszego gościa było uświadomienie młodzieży, z jak wieloma bzdurami mają do czynienia na co dzień w Internecie. Prawie setka uczniów z zaciekawieniem słuchała, w jaki sposób dziennikarze pseudonaukowi przygotowują artykuły wyłącznie po to, aby były często klikane w sieci, a przez to przynosiły zysk wydawcom. Łukasz Lamża pokazywał słuchaczom na aktualnych przykładach, jak szybko można przejść od znalezionego w mediach społecznościowych newsa donoszącego o tajemniczym, fascynującym, a nawet sensacyjnym odkryciu naukowców, do źródła znajdującego się w czasopiśmie naukowym, które bez otoczki tajemnicy i sensacji jest realnym opisem wyników pracy naukowej badaczy.

Ważne dla autora było pokazanie młodzieży, że dotarcie do artykułów naukowych, a tym samym do rzetelnych informacji na wiele tematów, nie jest skomplikowane i zajmuje zaledwie kilka minut. Nasz gość zachęcał, aby nie zrażać się, jeśli artykuły źródłowe są napisane w języku angielskim, ale korzystać z coraz lepszej jakości tłumaczy internetowych i nie bać się poszerzania swojej wiedzy o konkretne fakty naukowe zamiast codziennego spędzania godzin na bezmyślnym scrollowaniu Internetu. Podkreślał również, że w świecie mediów społecznościowych bardzo ważny jest zdrowy rozsądek użytkownika sieci.

Po wykładzie uczniowie mieli czas na zadawanie pytań, które były najróżniejsze. Młodzież była zainteresowana, czym może zajmować się filozof, jak wygląda codzienna praca dziennikarza naukowego, jaki jest obecny stan zaawansowania prac nad budową androidów albo czy znany z literatury i filmów science fiction bunt maszyn ma szansę zaistnieć w realnej przyszłości. Gość odpowiadał na pytania w sposób niezwykle ciekawy i zaangażowany, a uczniowie chętnie wdawali się z nim w dyskusje, wykazując przy tym sporą wiedzę na omawiane tematy.

RejestracjaPublicznośćWykładWykładPublicznośćWykładZdjęcie grupoweZdjęcie grupowe