„Amadeusz” Miloša Formana w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Zdolni z Pomorza”

Plakat informujący o spotkaniu DKF - AmadeuszW jaki sposób może przejawiać się nietypowość jednostki uzdolnionej? Czy geniuszowi można więcej od innych? Tym razem będziemy oglądać i dyskutować o filmie „Amadeusz” w reż. Miloša Formana. Spotkanie poprowadzi Fryderyk Wojda, filmoznawca i pasjonat kina. Na projekcję zapraszamy 9 czerwca o godz. 11.00 do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku, s. 216.

Tytułowym bohaterem filmu jest Wolfgang Amadeusz Mozart (Tom Hulce), genialne dziecko, wybitnie utalentowany kompozytor, ale niezwykle irytujący w obyciu i… wiecznie przymierający głodem artysta. Dopiero po latach naukowcy dopatrywali się w jego ekscentrycznym zachowaniu zespołu Aspergera.

Postać wybitnego artysty poznajemy z perspektywy Antonio Salieriego (F. Murray Abraham), nadwornego, ale nieudolnego i przeciętnego kompozytora Józefa II, który nie może zrozumieć, dlaczego to Amadeusz, ten dziwak, łamiący obowiązujące konwenanse, a do tego zanoszący się jeszcze drażniącym śmiechem, został obdarzony wybitnym talentem, a nie on. 

Skąd się bierze talent? Czy jest on darem od Boga? Ile pracy przekłada się na osiągnięcie sukcesu? Skąd się biorą nietypowe zachowania wybitnych jednostek? Czy są odpryskiem talentu? A może zaburzeniem? Prosimy o zarezerwowanie czasu po projekcji – na dyskusję po spotkaniu.

DKF „Zdolni z Pomorza” to nowa forma wsparcia szczególnie utalentowanych uczniów. Mogą skorzystać z niej uczniowie zainteresowani edukacją filmową, którzy oglądają filmy, lubią czytać książki, chętnie dyskutują na różne tematy.
 
Uczestnikiem spotkań może być każdy uczeń, który interesuje się kinematografią, sięga po lektury spoza podstawy programowej, pragnie poszerzać swoją wiedzę na temat warsztatu filmowego. Uczniowie, którzy spełniają powyższe kryteria, powinni się zapisać na wydarzenie (zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) i przybyć na projekcję filmową w ramach DKF-u. 

Projekcje są bezpłatne, ale aby wziąć w nich udział, należy się zarejestrować. Na DKF należy przybyć z kompletem wydrukowanych i wypełnionych dokumentów.
Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na stronie: www.zdolnizpomorza.pomorskie.eu. 

Amadeusz (1984)
reż. Miloš Forman
scen. Peter Shaffer prod. USA