Święto Nauki w Chojnicach prawdziwym sukcesem!

Cztery uczennice siedzą w ławce wystawionej na boisku szkolnym Potyczki Newtona, kryptografia kwantowa, warsztaty z robotami, ogródki matematyczne i lekcje czytania bajek wraz z inscenizacjami. Tak bogata oferta edukacyjna czekała na miłośników nauki w każdym wieku – od przedszkolaka do stulatka. Nic dziwnego, że zainteresowanie wydarzeniem było ogromne, dość powiedzieć, że 11 maja w Święcie Nauki wzięło udział 200 uczestników. 

Impulsem do zorganizowania Święta Nauki w Lokalnym Centrum Nauczania Kreatywnego w Chojnicach były Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Powiat Chojnicki wraz z II Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Władysława Andersa aktywnie włączył się w promowanie tych dni, zapewniając wiele atrakcji naukowych dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. 

Aby przeczytać całą relację z wydarzenia, kliknij WIĘCEJ

Uczniowie klas matematyczno-fizycznych i matematyczno-geograficznych „chojnickiej dwójki” przygotowali dla najmłodszych ogródki matematyczne. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I–III szkół podstawowych mogli się w nich zmierzyć z grami logicznymi i zabawami matematycznymi. Kolejną atrakcją dla tej grupy wiekowej było „Wprowadzenie do świata literatury – wiersze i opowiadania dla dzieci”, przygotowane, pod opieką Marcina Szopińskiego, przez drugoklasistów liceum. Mali słuchacze byli zafascynowani czytanymi przez starszych kolegów bajkami i wierszami.

Starsi uczestnicy „Święta Nauki” mogli dowiedzieć się, jak wykorzystuje się fizykę kwantową do bezpiecznego przesyłu tajnych informacji. Karol Jagielski wygłosił wykład z fizyki na temat „Kryptografii kwantowej”. Nie zabrakło też wykładu z dziedziny zwanej królową nauk, bowiem Angieszka Wera w trakcie „Warsztatów z szyfrowania”, zdradziła zastosowanie w tej materii matematyki. „Warsztaty z robotami” z wykorzystaniem Lego Mindstorms oraz platformy Arduino – poprowadził dr Maciej Maciejewski. Wieloletni wychowawca w schronisku dla nieletnich, terapeuta uzależnień Andrzej Plata wygłosił, dla uczniów klasy VII szkoły podstawowej, II i III klasy gimnazjum oraz uczniów szkół ponadpodstawowych, wykład pt. „Młodzież w świetle prawa”. Uczestnicy usłyszeli wiele cennych informacji o współczesnych zagrożeniach dzieci i młodzieży oraz stosowanych wobec nieletnich środkach wychowawczych i poprawczych. 

Nauczyciele chemii – Wojciech Krajecki i Elżbieta Kaczmarek zaabsorbowali uczniów „Chemią wokół nas”, w trakcie których uczniowie mogli bezpiecznie poeksperymentować. Nie zabrakło też warsztatów ekologicznych prowadzonych przez Monikę Gancarz, w których najmłodsi wykorzystując odpady tworzyli „Coś z niczego”. Efektem ich pracy był, m.in. filtr do wody. Swoje stanowisko wystawił także Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich. A całość swoim występem artystycznym, uświetniły siostry – Maja i Nadia Czarneckie, wykonując utwory wokalne.

Tradycją w działalności edukacyjnej powiatu jest realizowany już po raz trzeci konkurs matematyczno-fizyczny „Potyczki Newtona”. Celem konkursu jest m.in. popularyzacja wiedzy i umiejętności matematycznych wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wszyscy dzielnie walczyli i fantastycznie się spisali. Nagrody ufundowane i wręczone przez Stanisława Skaję – starostę chojnickiego, otrzymało sześcioro laureatów. 

Szkoły podstawowe 
I miejsce Marta Grzonka – SP nr 2 w Czersku
II miejsce Radosław Majer – SP nr 1 w Chojnicach 
III miejsce Albert Raith – SP nr 1 w Chojnicach

Szkoły ponadpodstawowej
I miejsce Paweł Polerowicz II LO Chojnice
II miejsce Daniel Glazer II LO Chojnice
II miejsce Ikarus Kołatka LO Czersk 

Jesteśmy przekonani, że wszyscy uczestnicy „Święta Nauki w Lokalnym Centrum Nauczania Kreatywnego w Chojnicach” przekonali się jak fascynująca jest nauka. 

Projekt uzyskał akceptację Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Telewizji Chojnice. 
http://chojnice.tv/wideo-3880-W_II_LO_było_Święto_Nauki_w_Lokalnym_Centrum_Nauczania_Kreatywnego 

Cztery uczennice siedzą w ławce wystawionej na boisku szkolnym Młodzież w plenerze, na pierwszym planie dziewczyna przebrana za myszkęDzieci odwiedzają stoisko Funduszy EuropejskichDzieci bawią się klockami na boiskuChłopiec układa wieżę z kolorowych drewnianych klockówDzieci podziwiają papierowe ozdoby na jednym ze stoiskDzieci aktywnie uczestniczą w zabawie, dorośli z tyłu im się przyglądająDwóch starszych chłopców pomaga mniejszej dziewczynce w uczestnictwie w zabawie przy jednym ze stoiskStarszy chłopiec i mniejsza dziewczynka przy stoiskuChłopiec z przyjaciółmiTrzej chłopcy ze sprzętem elektronicznymPapierowe kwiaty i owadyPrzemowa kobiety w białej sukience i granatowym wdzianku, obok druga kobieta - ubrana na białoTłok przy jednym ze stanowiskDziewczynka z indiańskim pióropuszem na głowie siedzi po turecku i przygląda się układającym klocki dwóm chłopcomChłopak wskazuje na siebie, po prawej stronie bokiem wisi piracka flagaGrupa dzieci z dwiema dorosłymi kobietami w pobliżu kosza do gry w koszykówkęPięciu chłopców przy jednym ze stoiskChłopcy rzucają do celuChłopcy rzucają do celuUśmiechnięta dziewczyna, w tle plakat „Zdolni z Pomorza”Młodzież łowi ryby z gąbkiDzieci łowią ryby z gąbkiMłodzież oraz kwiatki i owady z papieruZbiórka dzieciPrzemowa kobiety ubranej na białoZbiórka dzieciNastoletnie bliźniaczki śpiewająOblegane stoiskoDzieci łowią ryby z gąbkiZasłuchana młodzieżMłodzież słucha prelekcji, w tle wykładowca i ekran z prezentacjąWykładowca i ekran z prezentacją, młodzież w ławkach po bokachZasłuchana młodzież na tle mapyDziewczyna na czerwonym krześle czyta, po lewej puste czerwone krzesłoMłodzież siedzi przy stołachMłodzież przy stołach słucha młodej prelegentkiMłoda prelegentka z plastikową butelkąDwie kobiety przy stole, na blacie puste plastikowe butelkiMłodzież przy pracyMłodzież przy pracyMłodzież przy pracyDzieci łowią ryby z gąbkiChłopak i kobieta stojąChłopak i kobieta stoją uradowaniChłopak z plecakiem siedzi po turecku przy statywie od aparatu fotograficznegoMłodzież przy pracyDziewczynka z indiańskim pióropuszem na głowie siedzi po turecku i przygląda się układającym klocki dzieciomDziewczynki łowią ryby z gąbkiDziewczynki łowią ryby z gąbkiZbiórka dzieci na boiskuChłopaki z chorągiewkamiUśmiechnięty chłopak w białym fartuchu, w tle godło państwowe krzyż i biała tablicaDzieci łowią ryby z gąbkiŁowienie ryb z gąbkiUczniowie przy pracyKonsultacjeUczniowie przy pracyUczniowie przy pracyNauczycielka przy biurku, w tle ekran z prezentacjąDwie dziewczyny w białych fartuchach w laboratoriumTrzy dziewczyny w białych fartuchach w laboratoriumTrzech chłopaków w laboratoriumUczniowie w laboratoriumUczniowie w laboratoriumTrzy dziewczyny w białych fartuchach w laboratoriumTrzy dziewczyny w białych fartuchach w laboratoriumLaboratorium pełne ludziLaborantkaPełna torba upominkowa powiatu chojnickiegoGrupa dorosłych pod tablicą z upominkamiGrupa dorosłych pod tablicąDzieci przy jednym ze stoiskDzieci przy jednym ze stoisk