Wspomnienie z Białego Dunajca

Uczniowie leżący na śnieguW oczekiwaniu na zbliżający się letni obóz naukowy powspominajmy, co wydarzyło się podczas pierwszego w historii „Zdolnych z Pomorza” zimowego obozu, który odbył się w dniach 10-16 lutego 2019 r. w Białym Dunajcu.

Czterdzieścioro uczestników w pięknych okolicznościach przyrody uczyło się zarządzania projektami. Nowo zdobytą wiedzę młodzież wykorzystywała w praktyce, na przykład tworząc zespołowo gry edukacyjne. Uczniowie mieli także okazję uczestniczyć w wykładzie i klubie dyskusyjnym z astrofizyki oraz w warsztatach z optyki.

W czasie wolnym od zajęć organizatorzy zaplanowali zajęcia integracyjne i ruchowe, a także wycieczki. Podczas wyjazdu do Zakopanego uczestnicy zwiedzili Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego, spacerowali po Krupówkach i grali w grę miejską. Wyjątkowo atrakcyjną możliwością obcowania z przyrodą był spacer z licencjonowanym przewodnikiem do Doliny Kościeliskiej. W drodze powrotnej do domu przewidziano postój w Łodzi, który został przeznaczony na zwiedzanie stałej wystawy w Centrum Nauki i Techniki EC-1.

Wieczorami uczniowie bawili się w karaoke, grali w kalambury, brali udział w rozgrywkach tenisa stołowego. Ważne dla wzajemnej integracji były też wspólne zabawy: poczta walentynkowa, dyskoteka i wspólne oglądanie filmów. Pod koniec obozu wszyscy spotkali się aby omówić i zagrać w zaprojektowane przez uczniów gry.

W ciągu zaledwie kilku dni obozowicze dowiedzieli się wiele na temat realizacji projektów edukacyjnych. Pracując w grupach, rozwinęli swoje kompetencje społeczne, ale przede wszystkim wspaniale się bawili i cieszyli wspólnie spędzonym czasem. Z pewnością zimowy obóz naukowy „Zdolni z Pomorza” na długo pozostanie w ich pamięci. 

Fot. Czerwiński Travel

Uczniowie lepią bałwanaUczniowie lepią bałwana

Uczniowie pracujący w grupie podczas zajęć z zarządzania projektamiUczniowie w Centrum Edukacji Przyrodniczej

Uczniowie prezentujący projektUczniowie prezentujący projekt

Uczniowie siedzący przy ogniskuUczniowie spacerują po Dolinie Kościeliskiej