Nie tak dawno temu w Suchedniowie…

Grupa uczniów na wycieczce

W dniach 12-18 oraz 19-25 stycznia br. dwie 40-osobowe grupy utalentowanych uczniów z naszego regionu kolejno uczestniczyły w pierwszym i drugim turnusie obozu naukowego „Zdolni z Pomorza”. Odbył się on tym razem w malowniczo położonym Suchedniowie w województwie świętokrzyskim.

Utalentowana pomorska młodzież brała tam udział w wykładach i warsztatach z obszaru zarządzania projektami, a nowo zdobytą wiedzę od razu wykorzystywała do tworzenia własnych projektów edukacyjnych.

W czasie wolnym od wykładów, warsztatów i tworzenia projektów uczestniczyła w szeregu atrakcji, m.in. w wycieczkach oraz zajęciach integracyjnych i ruchowych. Uczniowie udali się na przykład do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim, gdzie zwiedzili wystawę dotyczącą organizmu człowieka i działania jego poszczególnych organów oraz wpływu kondycji fizycznej na funkcjonowanie ciała i umysłu. Mieli także okazję podziwiać piękny krajobraz rezerwatu przyrody nieożywionej Kadzielnia w Kielcach. Uczestnicząc w grze miejskiej, poznali najważniejsze zabytki tego miasta. Byli także z wizytą w Geoparku, gdzie zapoznali się z historią kształtowania się odwiedzanego rejonu i obejrzeli wydobyte tam skamieliny. Podczas tej wycieczki znacząco poszerzyli swoją wiedzę na temat rodzajów skał i ich właściwości. Uczestniczyli także w warsztatach szlifowania kamieni.

Pod kierunkiem instruktora z Akademii Sportu Kielce uczestnicy obozu brali udział w ćwiczeniach ogólnorozwojowych, zgłębiając podstawy samoobrony i Krav Magi. Mieli także zajęcia z zakresu komunikacji interpersonalnej oraz team buildingu.

Wieczorami młodzież uczestniczyła w zabawach integracyjnych i w ekologicznym klubie dyskusyjnym, grała w gry planszowe oraz relaksowała się przy ognisku, piekąc kiełbaski i ucząc się grupowego tańca pod nazwą „belgijka”.

W ciągu zaledwie kilku dni obozowicze nabyli szereg kompetencji społecznych. Nauczyli się skuteczniej zarządzać sobą w czasie i konstruktywniej wykorzystywać wolne chwile. Lepiej też poznali zasady pracy w grupie. Mieli także okazję zmierzyć się z presją czasu i koniecznością dotrzymania terminów realizacji poszczególnych zadań. Prócz tego niewątpliwie świetnie się bawili i na pewno stali się bogatsi o mnóstwo niesamowitych wspomnień.

Fot. Czerwiński Travel

Uczniowie siedzą po kilka osób na krześle - zabawa integracyjnaChłopak na wózku inwalidzkim pokonuje przeszkodę, dwóch innych podziwia eksponatDwie dziewczyny stoją w dwóch kątach pokoju - jedna wydaje się być dużo wyższa od drugiej (złudzenie optyczne)Grupa młodzieży na tle górWyklejana laurka przygotowana przez młodzieżGrupa młodzieży przy stole przy pracy z laptopem i płachtami papieruDziewczyna przesuwa krążek po stole, koledzy się przyglądająGrupa młodzieży przy stole przy pracy z laptopem i płachtami papieruMłodzież na zajęciach z Krav MagiChłopak w obrotowej bieżni, kolega obok, w oddali inni zwiedzającyWykładowca stoi między ekranem z prezentacją a flipchartem, młodzież siedzi na krzesłach i słucha wykładuMłodzież na warsztatach ze szlifowania kamieni stoi przy stole przeznaczonym do pracyMłodzież siedzi przy stołach i rozwiązuje testyMłodzież zgromadzona wokół stołów pracujeMłodzież zgromadzona wokół ogniska rozmawia i piecze kiełbaskiMłodzież słucha wykładowcy, który stoi na tle planszy prezentacyjnejMłodzież siedzi na krzesłach wokół sali, niektóre osoby trzymają karty formatu a4Trzy dziewczęta przy eksponacie w Centrum Nauki Leonardo da VinciUczniowie siedzą po dwie osoby na krześle - zabawa integracyjnaMłodzież pracuje przy stołach, na stołach kartki, laptopy i filiżanki